Ayakkabı İmalat Malzemeleri

PÜRKİM 470

Çok Amaçlı Yapıştırıcı

PÜRKİM 520

Taban Yapıştırıcısı

PÜRKİM S-619

TPU, PU, PVC, Tabanlar için

PÜRKİM S-471

Bombe Aktivleme Solventi

Pürkim 470 çok amaçlı yapıştırıcı

Pürkim 470 özel bir formül ile hazırlanan bir yapıştırıcıdır. Yapıştırma gücü oldukça yüksek olan solvent bazlı polikloropren esaslı yapıştırıcıdır. Özellikle ayakkabı imalatı için üretilen Pürkim 470 ayakkabıların kösele, deri, taban gibi en önemli kısımlarını yapıştırmak için kullanılır. Bunun yanı sıra ayakkabının kumaşının yapıştırılması için de kullanılmaktadır.

Pürkim 470 çok amaçlı bir yapıştırıcıdır. EVA taban, çanta, kemer ve EVA terlik gibi ürünlerin yapıştırılmasında da sıklıkla kullanılan güvenilir ve başarılı bir yapıştırıcı çeşididir. Pürkim 470’nin en önemli avantajı su ve yağdan etkilenmemesidir. Ayrıca soğuk ve sıcak havalarda da güvenle kullanılabilecek bir ayakkabı yapıştırıcısıdır. Outdoor ürünlerinin kullanımına uygundur.

PÜRKİM 470 Poliuretan Ve Kauçuk Esaslı Yapıştırıcı

Pürkim 470 çok amaçlı bir yapıştırıcıdır.  Kauçuk, neolit, EVA vekösele tabanları yapıştırmak için kullanılır. Bunun yanı sıra deri ve kumaştan üretilmiş ürünleri yapıştırmada da çok başarılıdır.

 • Uygulama

Pürkim 470’nin en önemli özelliği çok kuvvetli bir yapıştırıcı olmasıdır. Yapıştırıcının aktive olması için ısı gerekmektedir. Ayrıca soğuk yapıştırma uygulamaları için de kullanılır.

 • Uygulama Sıcaklığı;

Pürkim 470 +18 derece sıcaklığın altında kullanılmamalıdır. Eğer 18 derecenin altında bir sıcaklık var ise yapıştırıcı oda sıcklığında 24 saat ısıtılmalıdır. Ürün ateş ile temas etmemeli ve kullanılmadan önce iyice çalkalanmalıdır.

 • Hazırlık;

Yapıştırma yapmadan önce yapıştırılacak olan yüzeyler temizlenmeli ve tozlu olmamalıdır.

 • Yapıştırma;

Öncelikle yapıştırılacak iki yüzeye de yapıştırıcı sürülür. Eğer yapıştırıcı sürdüğünüz malzeme emici bir malzeme ise ikinci kat yapıştırma yapılır. İkinci kat yapıştırma ilk kattan 10 dakika sonra yapılmalıdır. Daha sonra soğuk yapıştırma işlemine geçilir. İkinci kat uygulamanın ardından 20-25 dakika bekledikten sonra Pürkim 470 70 derece sıcaklıkta aktif edilir. Daha sonra uygulama yapılacak alana sürülür. Uygulama yapılacak ürünün sertliğine bağlı olarak yapıştırıcı kullanılır.

 • Saklama koşulları;

Pürkim 470 oda sıcaklığında saklanmalıdır. Burada amaç solvent buharlaşmasını ve yapıştırıcının etkisini kaybetmesini önlemektir. Ayrıca yapıştırıcının kalınlaşmasını bu şekilde önleyebilirsiniz. Yapıştırıcının saklama koşulları +18 derecede 9 aydır.

Pürkim 520 Taban Yapıştırıcısı

Ayakkabı yapıştırıcısı olarak yaygın olarak kullanılan Pürkim 520 oldukça başarılı bir yapıştırma gücüne sahip solvent bazlı ve poliüretan esaslı bir yapıştırıcı çeşididir. Ayakkabı imalatı için kullanılan Pürkim Primerleri ayakkabı çeşidine bağlı olarak özel içerikler ile donatılarak ayakkabılara uygulanmaktadır. Pürkim kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Pvc,
 • Pu,
 • Tr,
 • Kauçuk,
 • Sentetik Kauçuk,
 • Neolit,
 • Eva,
 • Miktolight Kauçuk,
 • Tpu tabanlar için deri, suni deri ve kumaştan üretilmiş üst kısımların yapıştırılması

Pürkim 520 Uygulama: Pürkim 520 uygulanırken aşağıdaki uyarılar dikkate alınmalıdır;

 • Uygulama Sıcaklığı;

Uygulama sıcaklığına bağlı olarak yapıştırıcı ve yapıştırılacak malzemeler 18 derecenin altında kullanılmamalıdır. Eğer 18 derecenin altında bir sıcaklık var ise yapıştırıcı oda sıcaklığında en az 24 saat ısıtılmalıdır.

Ayrıca yapıştırıcı ateş ile temas etmemelidir. Yapıştırıcıyı kullanmadan önce iyice çalkalayınız.

 • Kullanıma Hazırlık;

Yapıştırıcıyı kullanmadan önce uygulama yapılacak olan yüzeyin temiz; yağ ve kirden arındırılmış olması gerekmektedir.

 • Yapıştırma;

Ayakkabı yapıştırıcısını kullanırken her iki yüzeye de yapıştırıcıyı sürünüz. Eğer emici bir ayakkabı kumaşı var ise tek kat yapıştırma yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda ikinci kat uygulama 15 dakika sonra yapılmalıdır. İkinci katın artından soğuk yapıştırma işlemi için 20 ile 25 dakika sürülen yapıştırıcının kuruması beklenir. Ardından 70 derece sıcaklıkta yapıştırıcı aktif edilir ve uygulama yapılır.Yapıştırıcıyı uygulama şiddeti, ayakkabının taban malzemesine bağlı olarak değişmektedir.

 • Saklama Koşulları;

Yapıştırıcıyı kullandıktan sonra oda sıcaklığında ve güvenli bir alanda ağzını sıkıca kapatarak saklayınız. Burada amaç solvent malzemesinin buharlaşmasını ve kalınlaşmasını önlemektir. Yapıştırıcının saklama süresi +18 derecede ve 9 aydır.

TOP